Canlı Destek Al
Uzman Görüşleri
  • BIST-100 risk iştahındaki toparlanma ve bankacılık sektörüne gelen alımlarla birlikte yeni haftada da zirve yenilemelerini sürdürdü. Ekim ortasından beri güçlü yükselişlerin yaşandığı endekste teknik indikatörlerde yorulma emareleri ve negatif uyuşmazlıklar gözlense de endekste henüz önemli bir destek kırılımının yaşanmaması dikkat çekiyor. Bu hususta son yükselen trendi önemli bir referans olarak takip ediyoruz. Trend üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğiliminin devam edebileceği endekste 1.950 ve devamında 2.000 seviyesi test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.900 ile son yükseliş trendinin geçtiği 1.870 seviyesi destek olarak izlenecektir. Trend altında satışların hız kazanabileceği ve 1.800 seviyesinin test edilebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

  • Kurlar, faizler ve CDS primlerindeki yükselişlere karşın BIST’te yeni rekorlar görülmeye devam ediliyor. Endeksteki yeni rekorlara karşın teknik göstergelerde son dönemde zorlanmalar ve hatta alt periyotlarda negatif aykırılıklar gözlemleniyor. Endekste görülen yorgunluk işaretlerine karşın önemli bir destek kırılımı görülmediği sürece mevcut momentumun aksi yönünde durulmamalı. Bu noktada son yükselen trend önemli bir referans olacaktır. Bu trend hafta başında 1.855 seviyesinde olup haftasonuna gelindiğinde 1.920 civarına başka bir ifade ile geçtiğimiz haftanın zirve seviyelerine ulaşmış olacak. Bu trend üzerinde kalınması endeksin 2.000’li rakamları test etmesini sağlayacaktır. Aksi durumda ise yeniden 1.800 civarına kadar hızlı bir gerileme görülebilir.

  • Hisse senedi piyasalarındaki genel olumlu hava korunuyor. Bu olumlu hava dün de endekste yeni bir zirve görülmesini sağladı. Böylece endeks ilk direnç bölgesi olarak izlediğimiz 1.875 – 1.900 bölgesine girmiş oldu. 1.900 üzerinde endekste yükselişlerin yeni bir ivme kazanabileceği göz önünde bulundurulmalı. Sektörel ve hisse bazlı ayrışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği Borsa İstanbul’da her hisse özelinde ayrı bir strateji izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte endekste ilk desteğimiz 1.857’de iken ana destek olarak takip ettiğimiz trend desteğimiz bugün için 1.840’ta bulunuyor. Buranın altına sarkılmadığı sürece geri çekilmelerin piyasa katılımcıları tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

  • Dün TL’deki aşırı volatil görünüme karşın endeks yukarı yönlü trendini korundu ve yeni bir gün içi ve kapanış bazlı zirve gerçekleştirerek, günü %2,64’lük yükselişle 1.857 seviyesinden fiyatından tamamladı. Dünkü yorumumuzda da bahsettiğimiz üzere 1.834 üzerinde yükselişlerin yeniden güç kazanacağı endekste 1.875 – 1.900 aralığı takip edilecek ilk direnç bölgesi olacaktır. Bugün gün içinde ilk olarak önceki zirve olan 1.834 takip edeceğimiz destek noktası olacak. Buranın altına sarkılmadığı sürece geri çekilmelerin piyasa katılımcıları tarafından alım fırsatı olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Buna karşın herhangi bir sebeple 1.834 altına sarkılacak ve bu seviye altında bir kapanış olasılığı doğacak olursa görünüm tersine dönecektir.

  • BIST 100 Endeksi yurtdışındaki satıcılı görünüme karşın dün görece olarak pozitif ayrışarak yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Son zamanlarda olduğu gibi sektörel ve hisse bazlı aytışmalar yine ön plandaydı. Kur hareketleri ve yeni varyant endişeleri bu ayrışmalarda ana etken olmaya devam ediyor. Dün 1.810 civarında kapanan endekste bugün tarihi zirvenin bulunduğu 1.834 ve üzeri test edilmek istenebilir. Tarihi zirvenin aşılması halinde yükselişlerin yeniden güç kazanacağı endekste 1.875 – 1.900 aralığı takip edilecek ilk direnç bölgesi olacaktır. Buna karşın teknik göstergelerin zayıflıyor olması endişe oluşturuyor. Bu süreçte aşağıda 1.790 ara destek olmakla birlikte buranın altında 1.760 aşağı yönlü hareketler için referans noktamız konumunda.

  • Cuma günü yeni varyant endişeleri ile sert satılan endekste dün yurtdışı piyasalarla birlikte bir tepki yükselişi görüldü. Haftasonu yapılan açıklamalar endişeleri bir miktar azaltsa da bu konudaki karışık bilgi akışı devam ediyor. Bu sabah da yurtdışında varyanta yönelik negatif haber akışları izleniyor. Bir süre daha varyant kaynaklı dalgalanma devam edebilir. Bu süreçte endekste önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi 1.834 seviyesinde bulunan tarihi zirve aşılmadan yeni pozisyon alımının riskli olacağını değerlendiriyoruz. Tarihi zirvenin aşılması halinde yükselişlerin yeniden güç kazanacağı endekste 1.875 – 1.900 aralığı takip edilecek ilk direnç bölgesi olacaktır. Aşağıda ise 1.790 ara destek olmakla birlikte altında 1.760 ilk kritik desteğimiz konumuna geçmiş durumda.  

  • Hafta içerisinde yükselişini sürdürerek tarihi zirvesini 1.834 seviyesine taşıyan BIST-100 Endeksi cuma günü %2’leri aşan kayıpla hafta içerisindeki kazançlarının büyük kısmını geri verdi. Bugün de Asya piyasalarında salgın endişeleri etkili olmaya devam ederken Avrupa ve ABD vadelilerinde görünüm daha pozitif. Endekste cuma günkü sert satışların ardından tepkiler yaşansa bile 1.834 seviyesinde bulunan tarihi zirve aşılmadan yeni pozisyon alımının riskli olacağını değerlendiriyoruz. Tarihi zirvenin aşılması halinde yükselişlerin yeniden güç kazanacağı endekste 1.875 – 1.900 aralığı takip edilecek ilk direnç bölgesi olacaktır. Aşağıda ise 1.740 izleyeceğimiz ilk güçlü destek olacak. Buranın altında satış baskısının artabileceği göz önünde bulundurulmalı.

  • Kurlar tarafındaki belirsizlikler ve virüste yeni varyant endişeleri ile yurtdışında yaşanan satışlar bugün endeks üzerinde baskı oluşturabilir. Dün endekste zirve seviyelerde kararsız bir görünüm oluştu. Endekste gün altı periyotlarda teknik göstergelerde zayıflama ve negatif uyumsuzluklar dikkat çekmeye başladı. Son yükseliş serisi içinde bugüne kadar önemli bir destek kırılımı yaşanmamış olması endeksteki negatiflikleri sınırlayan etkendi. Bugün 1.800’de bulunan son yükseliş trendi takip etiğimiz ilk destek olacak. Buranın altına sarkılması teknik satışları artırabilir ve 1.750 gündeme gelebilir. 1.750 altında sonraki destek 1.700 olacaktır. Endekste tarihi zirvenin bulunduğu 1.834 geçilemediği sürece yukarı yönlü pozisyonların riskinin arttığını düşünüyoruz.

  • Kur cephesindeki ciddi ölçüde artış kaydeden volatilite ile faiz ve CDS’lerdeki yükseliş eğilimine rağmen BIST-100 Endeksi pozitif seyrini sürdürüyor. Endekste dün 1.800 üzerinde yeni zirve denemeleri yaşandı. Kur, faiz ve CDS’lerdeki artış endeks üzerinde stres birikimine neden olmasına karşın önceki günlerde belirttiğimiz gibi önemli bir destek noktası kırılmadığı sürece endekste yukarı yönlü eğilim korunabilir. Yükselişlerde yeni zirve olan 1.834 ve 1.850 seviyeleri takip edilecek olup, devamında 1.875 seviyesi gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 1.800 kısa vadede önem kazanırken, bu seviye altında 1.760 seviyesi öne çıkacaktır. Özellikle 1.760 altında endekste düzeltme hareketlerinin biriken stresle birlikte hız kazanabileceğini değerlendiriyoruz.  

  • Dün son yılların en sert kur hareketlerinden biri yaşandı. Dolar/TL 11,35 ile 13,50 aralığında oldukça geniş bir bant içinde hareket etti. Kurlarda, faizlerde ve CDS primlerindeki sert yükselişlere rağmen BIST 100’de yükseliş devam etti. Bugün endekste yukarıda 1.800 izleyeceğimiz ilk güçlü direnç olacak. Aşağıda ise 1.760 yakın dönem için izlediğimiz ilk destek konumuna geçti. Borsa İstanbul’da dolar bazlı gelinen seviyelerin oluşturduğu ıskonto alım iştahı için gerekçe olarak kullanılsa da kur, faiz ve CDS tarafındaki sert hareketler endeks üzerinde stres birikmesine neden olmaktadır. Olası bir destek kırılımı satışların sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle 1.760 altında dikkatli olmak gerektiğini düşünüyoruz.