Canlı Destek Al

Benzersiz Komisyon Uygulamamız

Şirketimizin Saxo Bank ile iş birliği içerisinde hizmet sağladığı yurt dışı piyasa işlemlerinde, benzersiz komisyon uygulamamız ile Gedik Yatırım ayrıcalığını deneyimleyin.  

Hisse Senedi İşlemlerinizde,

1. Yatırımcınız işlem yoğunluğu kriterine göre belirlenmiş olan 3 farklı komisyon grubu bulunmaktadır. İşlem yoğunluğu artan yatırımcı, gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde, daha avantajlı komisyon koşullarına kavuşacağı bir üst gruba tanımlanır. Bu yapı “Azalan Komisyon” uygulaması olarak nitelendirilmektedir.

2. Amerika Borsalarında “Adet Bazlı Komisyon” uygulaması geçerlidir. Komisyon tutarınız işlem hacmi değil, işleme konu hisse senedi adedi üzerinden hesaplanır.

Azalan Komisyon Uygulaması

Bir yatırımcının herhangi bir ay boyunca gerçekleştirdiği hisse senedi işlemi istatistikleri, ilgili ay sonunda komisyon gruplarının belirlenmesi amacıyla kontrol edilir. Yatırımcıların komisyon grubu güncellemeleri her ayın ilk 3 iş günü içerisinde tamamlanır.

  • Başlangıçta, her yatırımcı Grup A tanımında yer alır.
  • Yatırımcı, herhangi bir ay içerisinde toplam 500 USD tutarında komisyon öder ise ilgili ayı izleyen 3 ay boyunca Grup B tanımında yer almaya hak kazanır.
  • Yatırımcı, herhangi bir ay içerisinde toplam 2.000 USD tutarında komisyon öder ise ilgili ayı izleyen 3 ay boyunca Grup C tanımında yer almaya hak kazanır.
  • Bir yatırımcının, Grup B veya Grup C’ye katılımı için gerekli asgari komisyon tutarını ödediği her ay sonunda, o yatırımcının ilgili komisyon grubundaki tanımı 3 aylık süre ile yenilenir.  

Yatırımcının hisse senedi işlemlerinde ödeyeceği komisyon tutarı için, her bir komisyon grubu bazında minimum tutar belirlenmiştir. Örneğin; ABD piyasalarında hisse senedi işlemi gerçekleştiren, Grup A’da yer alan bir yatırımcının 500 adet tutarındaki bir hisse senedi işlemi ile 1 adet tutarındaki bir hisse senedi işlemine ödeyeceği komisyon tutarı, minimum tutar kuralı gereğince aynı olup 15 USD’dir. Zira, yatırımcıdan işleme konu edeceği her 1 hisse senedi başına 0,03 USD tutarında komisyon tahsil edileceğinden, 500 adet hisse senedi için hesaplanan komisyon tutarı 15 USD olacaktır.    

ABD, İngiltere ve Almanya Borsalarında, hisse senedi işlemlerinde yürürlükte olan komisyon şartları aşağıdaki gibidir. Diğer borsalara ilişkin komisyon şartları, elektronik işlem platformunda mevcuttur.  

 

Hisse Senedi İşlemleri

 

Grup A

Grup B

Grup C

ABD

Min 15 USD

Min 15 USD

Min 10 USD

(Adet 0.03 USD)

(Adet 0.025 USD)

(Adet 0.02 USD)

İngiltere 

Min 20 GBP

Min 15 GBP

Min 10 GBP

0.30%

0.25%

0.20%

Almanya

Min 15 EUR

Min 15 EUR

Min 10 EUR

0.30 %

0.25 %

0.20 %

 

Yatırımcıların her bir vadeli işlemi başına tahsil edilecek olan komisyon tutarları aşağıdaki gibidir.

 

Vadeli İşlemler

 

Grup A

Grup B

Grup C

USD

10 USD

7 USD

6 USD

EUR

10 EUR

7 EUR

6 EUR

 

Yatırımcıların her bir opsiyon işlemi başına tahsil edilecek olan komisyon tutarları aşağıdaki gibidir.

 

Opsiyon İşlemleri

 

Grup A

Grup B

Grup C

USD

10 USD

7 USD

6 USD

EUR

10 EUR

7 EUR

6 EUR

 

Adet Bazlı Komisyon Uygulaması

Alım fiyatı 1.000 USD olan hisse senedinden 600 adet işlem yapan bir yatırımcı, toplam işlem hacmi, bir başka deyişle ise 1.000 USD x 600 Adet = 600.000 USD tutarı üzerinden komisyon ödemez. Grup A’da yer alan bir yatırımcının ödeyeceği komisyon 600 x 0.03 = 18 USD tutarında olacaktır. Adet bazlı komisyon uygulaması ABD hisse senedi piyasalarında geçerlidir.

Not 1: Yatırımcıların uluslararası piyasa işlemleri kapsamında kendilerinden hesap işletim bedeli tahsil edilmemektedir.

Not 2: Hisse senedi saklama bedeli yıllık %0,1 oranındadır. Saklama bedeli hisse senetlerinin piyasa değeri üzerinden hesaplanır. Yatırımcıların nakit bakiyeleri üzerinden saklama bedeli tahsilatı yapılmaz.

Not 3:  Yatırımcıların uluslararası piyasa işlemleri kapsamında ödedikleri işlem komisyonuna ek olarak, işlem gerçekleştirilen borsanın regülasyonlarınca belirlenmiş olan borsa payı da kendilerinden ayrıca tahsil edilir. Borsa payına ilişkin detay bilgiler elektronik işlem platformunda mevcuttur.

UP Trader platformumuzda bulunan ürünler için detaylı komisyon bilgisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.